Google Adsense Nedir? Kazanç Nasıl Sağlanır? - Websitesinasilacilir.com

Günümüzde sıklıkla karşılaştığımız internetten para kazanma konusu, her geçen gün daha büyük bir araştırma hacmine sahip olmaktadır. Dijitalleşme yolunda her geçen gün daha iyiye gidilen bu yolda, dünya üzerinde çok büyük gelişmeler gözlemlenmektedir. Para kazanma konusunda internet üzerinde gerçekten de çok fazla kapının yer aldığını söyleyebilirim.

Web siteleri, Youtube kanalları, bloglar vb birçok alanda reklamlar üzerinden gelir elde edilmektedir. Burada kazanılan ücretler ise Google Adsense üzerinden elde edilmektedir. Peki Google adsense nedir? Sizler için bu sorunun cevabını bu yazımızda detaylı olarak cevaplayacağım. Umarım sizler için de faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur.

Google Adsense Nedir?

İçindekiler

Google tarafından sağlanan bir hizmet olan Adsense, internette birçok alanda reklamlar üzerinden gelir elde etmenizi sağlayan bir reklam ağıdır. Google adsense para kazanma ile birlikte web sitelerinizde, Youtube kanallarınızda kolaylıkla reklamlar ekleyerek para kazanabilirsiniz.

Reklamlar üzerinden para kazanma yönteminde ilk sırada tercih edilen reklam ağı her daim Google Adsense olmaktadır. Kalitesi, kazancı, sistemi gibi birçok farklı konuda en iyi şekilde kullanıcılarına hizmet sunmaktadır. Bu sebepten dolayı insanlar para kazanmak için reklam ağı arayışına girdiğinde ilk olarak adsense’e göz atmaktadır.

Adsense ile Para Kazanmak İçin Ne Gereklidir?

Adsense, kodlar ile birlikte reklamlarını sunan ve bu reklamlardan para kazanmanızı sağlayan bir platformdur. Bu sebepten dolayı da reklamları bir platform üzerinde (web sitesi, youtube vb) göstermeniz gerekmektedir. Tabi burada platformunuzun adsense onayı üzerinden geçmesi de önemlidir.

Adsense üzerinden para kazanmak için aşağıdakilerden mutlaka birisine sahip olmanız gerekmektedir:

 • Web Sitesi yada Blog
 • Youtube kanalı
 • Forum sitesi

Web sitelerinde, Youtube kanallarında, blog sitelerinde gibi birçok farklı alanda para kazanmak için adsense kullanılmaktadır. Genel olarak adsense dışında onlarca farklı reklam ağının yer aldığını görmekteyiz. Fakat hiç biri adsense kalitesinde hizmet sunmadığı ve adsense kadar kazandırmadığı için, genel olarak arka planda kalmaktadırlar.

Adsense Para Kazanma Mantığı Nedir?

Adsense, yukarıda da bahsettiğim gibi reklam ağı olarak geniş kapsamlı bir platformdur. Bu sebepten dolayı tercih edilen ve sevilen isimlerden birisidir. Adsense üzerinden para kazanmak, basit bir yöntem ile birlikte gerçekleşmektedir.

Örnek olarak bir web sitemiz var diyelim. Sitemize adsense hesabımız üzerinden bir reklam kodu alıyoruz ve yapıştırıyoruz. Sonrasında sitemize gelen ziyaretçiler, reklamlarımıza her bir tıklayışında para kazanmaktayız. Anlayacağınız tıklama başına belirli oranlarda gelir elde etmekteyiz. Burada her reklamın farklı kazançlar sağladığını da unutmamanız gerekmektedir.

Reklamlara tıklamanın yanında gösterime de bazı durumlarda para kazanabilmekteyiz. Bu sebepten dolayı hem tıklama başına hem de gösterim başına para kazanma olayı gerçekleşmektedir.

Adsense PİN Nedir? Ne Zaman Gelir?

En çok sorulan ve merak edilen konulardan birisi olduğu için üst sıralarda konuya değinmek istedim. Adsense pin, hesabınızı doğrulamada gönderilen şifre yöntemlerinden birisidir. Adsense hesabınızın onaylanmasından sonra yaklaşık 1 ay süre zarfında adsense, adresinize zarf göndermektedir. Zarfın içerisinde yer alan pin kodunu adsense hesabımıza girdiğimizde artık kullanıma hazır olacaktır.

Adsense Onay Alma Taktiği

Adsense üzerinden kazanç elde edebilmek için öncelikle sitenizin onay sürecinden geçmesi gerekmektedir. Adsense kayıt ol ile birlikte sitemizi onaya gönderiyoruz ve yaklaşık olarak 1 hafta içerisinde cevap gelmektedir. Onay almak için ise bazı kurallara uymanız ve dikkat etmeniz gerekmektedir. Kısaca bu maddeleri liste şeklinde sizlerle birlikte paylaşmak ve bilgilenmenizi istiyorum.

Gerekli Sayfaları Ekleyin

Adsense başvurusu yapmadan önce blog yada sitenize mutlaka gerekli sayfaları eklemeniz gerekmektedir. Adsense onay sürecinde manuel olarak bu sayfaları kontrol etmektedir. Bu sayfalar sırası ile şu şekildedir:

 • Hakkımda
 • Gizlilik Politikası
 • İletişim Sayfası

Burada yer alan üç sayfayı da mutlaka sitenize eklemeniz gerekmektedir. Aksi taktirde bu tür basit hatalardan dolayı adsense başvuru durumunu kabul edilmeyebilir.

Kopya İçerikten Kaçının

Bir sitenin yükselişini ve kalitesini arttıran durumlardan birisi de özgün içerik durumudur. Sitemizde ne kadar fazla kaliteli ve tamamen özgün makaleler yer alırsa, Google’ın gözünde o kadar iyi bir duruma geleceğiz. Bu sebepten dolayı içeriklerinizi hazırlarken kopyalama yapmak yerine, özgün içerikler oluşturmanız çok daha sağlıklı olacaktır.

Tasarıma Özen Gösterin

Sitenin tasarımı ve göze çarpan alanlarını mutlaka en iyi şekilde özelleştirmeniz gerekmektedir. Sitenizin hem doğal hem de modern bir şekilde düzenlenmesi, hem kullanıcılar için hem de Google için önemli konulardan birisidir. Sitenizin teması dağınık ve yapısında bozukluklar varsa, mutlaka tema düzenle kısmından ufak dokunuşlar yapmayı unutmayın.

Makale Sayınız Az Olmamalı

Birçok kişi sitesini yeni açıyor ve içerisinde 4-5 tane makale ile birlikte adsense başvurusunda bulunmaktadır. Adsense bu tür durumların %90’ında ret şeklinde cevap vermektedir. Bu sebepten dolayı sitenizin dolu dizgin gözükmesi, doğru ve olması gereken hareketlerden birisidir.

Sitenizde Başka Reklamlara Yer Vermeyin

Sitenize adsense dışında bir reklam kodu eklediyseniz, mutlaka o kodu kaldırmanız gerekmektedir. Adsense başka reklam ağları ile ortak çalışmayı pek fazla sevmediği için, başka reklam ağları sebebiyle onay sürecinde problem çıkarabilir.

Search Console Ekleyin

Google, webmaster alanında birçok farklı çalışmaları ile kullanıcıların isteklerini yerine getirmektedir. Search Console ise bu isimlerden birisidir. Search console ile birlikte sitemizi Google’a kayıt etmiş oluyoruz. Bu onay sürecinde sitemize büyük bir avantaj sağlamaktadır. Bu sebepten dolayı sitenizi console’a eklemeyi mutlaka unutmamalısınız.

AdSense Ne Kadar Kazandırır?

Adsense, kazanç konusunda diğer reklam ağlarının genel olarak hepsinden daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Adsense para kazanma mantığı bildiğiniz üzere tıklama ile gerçekleşmektedir. Sitenizde elde edilen kazançların net bir rakamını söylemek maallesef doğru olmayacaktır. Çünkü her reklamın ve tıklamanın kazandırdığı ücret aynı olmamaktadır.

Reklamlara tıklama kısmında ülkelerin de büyük bir önemi bulunmaktadır. Genel olarak internette ”Türkçe değil İngilizce site açın” gibi cümleler bol bol söylenmektedir. Türkiye’deki reklamlar maallesef tıklama başına maliyeti en düşük seviyelerde tutmaktadır. Fakat yabancı ülkelerde bu durum biraz daha farklı olmaktadır. Bu sebepten dolayı yabancı bir blog yada site açmanız, kazanç açısından çok daha sağlıklı olacaktır.

500 hitli bir site gün pazartesi 5 TL kazanç elde ettiyse, salı günü 20 TL yada 50 TL gibi kazançlar elde edebilir. Burada değişen kazançlar tamamen reklamların türlerine ve tıklama oranlarına göre değişkenlik göstermektedir.

Google Adsense Nedir? Kazanç Nasıl Sağlanır?
Google Adsense Nedir? Kazanç Nasıl Sağlanır?

Adsense Gelirleri Nasıl Vergilendirilir?

Google Adsense üzerinden düzenli olarak ödemeler almaya başlarsanız, belirli miktarlarda vergi ödemeniz gerekmektedir. Adsense kullanımından gelir elde edenler, öncelikle sermaye yada şahıs şirketi kurması gerekmektedir. Sonrasında ise Google yada ödemeyi yapan işletmelere fatura kesilmesi zorunludur.

Burada söylediğim şartları yerine getirdiğinizde gelir ve kurumlar vergisi ile KDV’ye tabi tutulacaksınızdır. Gelir elde eden kişilerde bazı durumlarda istisnalar mevcut olmaktadır. Kısaca bir liste şeklinde göz atalım.

 • Kazanç elde eden kişilerin 29 yaşının altında olması,
 • İlk defa şahıs şirketi kurması durumunda Adsense üzerinden kazandığı gelirin 75.000 TL’ye kadar olan kısmından gelir vergisi ödememektedir.

Buradaki şartlara göre adsense vergi durumunu kısaca özetlemekteyiz. Sizlerde maddeleri okuyarak olayı basit bir şekilde kavrayacaksınızdır.

Google AdSense Hesabı Nasıl Açılır?

Google Adsense hesabı açabilmek aslında basit adımlardan birisidir. Önemli olan yukarıda da bahsettiğim gibi onay süreci olmaktadır. Sitenizin hazır olduğunu düşünüyorsanız aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

 • İlk olarak Google Adsense sitesine giriş yapıyoruz.
 •  Girdiğimiz siteden ”Başlayın” butonuna basıyoruz.
 • Buradan ise bizden istenilen bilgileri giriyoruz. URL kısmında sitemizin adresini yazıyoruz.
 • Sonrasında ilerleme yapıyoruz ve Adsense Şartlar ve Koşulları bölümünü okuyarak kabul ediyoruz.
 • Bizlere verilen kodu sitemizin ”head” kodları arasına ekliyoruz ve tamam diyoruz.

Evet, adsense hesabı oluşturmak son derece basit ve hızlı adımlar ile gerçekleşmektedir. Sizlerde sitenizi hızlı bir şekilde onay sürecine gönderebilirsiniz. Genel olarak 1 yada 2 hafta içerisinde olumlu-olumsuz sonuçlandırılma yapılmaktadır.

Adsense ve Youtube İlişkisi Nasıldır?

Şimdiye kadar konumuzda hep blog ve web sitelerinden bahsettik. Şimdi ise Youtube adsense hakkında bilgilendirme yapmak istiyorum. Bildiğiniz üzere Youtube videolarından para kazanmak isteyen binlerce kişi bulunmaktadır. Peki nasıl para kazanabilirler? Gelin bu sorunun cevabına kısaca göz atalım.

Youtube, videolar açılmadan önce ve videoların ortasında reklamlar açarak para kazanılmasını sağlayan bir sisteme sahiptir. Burada kullanılan para kazanma yöntemi de Adsense olmaktadır. Youtube kanalımıza adsense alabilmek için bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir:

 • 3000 saat izlenme,
 • 1000 Abone

Bu her iki maddeyi de tamamladığınızda Youtube kanalına adsense bağlama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Youtube platformunda da yine aynı şekilde tıklama üzerinden gelir elde edilmektedir. Videolarınızı izleyen kişiler herhangi bir reklama tıkladığında, tıklama üzerinden kazanç elde etmiş oluyorsunuz. Son derece hızlı ve kolay bir şekilde işlemlerinizi halledebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle birlikte Google Adsense Nedir? Kazanç Nasıl Sağlanır? başlığı altında genel olarak bilgilendirme yapmaktayım. Umarım sizler için faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur.

Ayrıca bu içerikler de dikkatinizi çekebilir: 

Author

Write A Comment

İnstagram takipçi satın al casino siteleri hoşgeldin bonusu hoşgeldin bonusu veren siteler/a> güvenilir casino siteleri en iyi casino siteleri casino siteleri en iyi casino siteleri - deneme bonusu