Wordpress'te Olması Gereken Eklentiler - Websitesinasilacilir.com

WordPress, günümüzde web sitesi oluşturmak için kullanılan en popüler araçlardan bir tanesidir. Dünya genelinde en çok kullanılan web sitesi kurma panellerinden birisidir. Sahip olduğu avantajlar ve teknik detayları ile birlikte birçok siteye göre üstün derecede özellikleri kapsamaktadır. Profesyonel bir site yapmak için birçok detaya ve özelliğe sahiptir.

Sitelerimizi wordpress ile kurduktan sonra farklı eklentileri de kurmaktayız. Örnek olarak seo için bir eklenti, tema için bir eklenti kurulumu gerçekleştirmekteyiz. Son zamanlarda özellikle forum gibi alanlarda wordpress’te olması gereken eklentiler gibi başlıklar yer almaktaydı. Bende bunun üzerine sizlere özel olarak bir makale hazırlamak istedim. Umarım faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olacaktır.

WordPress içerisinde gerçekten de olması gereken eklenti dediğim araçları ekledim listeme. Aslında eklenecek yüzlerce eklenti çeşidi var fakat ben eleme yaparak seçim gerçekleştirdim. Sizlerde kolaylıkla burada paylaştığım eklentilere göz atabilir ve gerekli olanları kurulum sağlayabilirsiniz.

WordPress’te Olması Gereken Eklentiler

İçindekiler

Burada paylaşmış olduğum eklentilerin hepsi mağaza içerisinde yer alan eklentilerdir. Hem seo için hem de siteniz için önemli eklentiler yer almaktadır. Bu sebepten dolayı eklentileri dikkate alarak incelemenizi tavsiye ederim.

Yoast – Seo

Yoast – Seo 
Yoast – Seo

Listemizin ilk sırasında olmazsa olmazlardan Yoast Seo eklentisi bulunmaktadır. SEO webmasterlar için en önemli unsurlardan birisidir. Seo uyumlu bir sitenizin olması için bu eklentiyi kullanmanızı öneririm. Tabi ki mağazada benzer eklentilerde yer almaktadır. Kullanım oranlarına baktığımızda yoast seonun daha popüler bir araç olduğunu görmekteyiz.

Bu eklenti ile birlikte sitenize seo uyumlu makale yazabilir ve google arama motorunda sitenizi daha iyi konumlara getirebilirsiniz. Ücretsiz versiyonu bulunmaktadır, ücretli olarak da satılan eklentileri yer alıyor. Fakat ücretsiz sürümde gerekli olan araçları bulabiliyoruz.

Yoast seo kurulumu makalemizi inceleyerek rehber eşliğinde bir kurulum gerçekleştirebilirsiniz.

WP Fastest Cache

WP Fastest Cache
WP Fastest Cache

Sitenizin önbellek ayarı mutlaka olması gerekiyor. Sitenizde yaptığınız güncellemeleri ve düzenlemeleri kullanıcılar bazen görememektedir. Sebebi de önbelleğe alınmayan dosya ve belge türlerdir. Bu problemi yaşamamak için wp fastest cache eklentisini kullanmanızı önermekteyiz.

Eklenti kurulumundan sonra ayarlarını kolaylıkla kontrol edebilirsiniz. Ana sayfa, yazılar, sayfalar, kategoriler gibi birçok alanda site önbellek temizleme işlemini gerçekleştirecektir. Bu sayede de yaptığınız ve paylaştığınız tüm yenilikçi işlemler direkt olarak kullanıcılara düşecektir.

Broken Link Checker

Broken Link Checker
Broken Link Checker

Sitelerde bazı sayfa ve kategorilerde 404 hataları yer almaktadır. Bu durum google için olumsuz bir dönüş sağlamakta. Bu sebepten dolayı da Broken Link Checker eklentisini kullanmanızı önermekteyiz. Bu eklenti ile birlikte bu tür problemleri engelleyebilirsiniz.

Broken Link Checker ile birlikte bütün 404 sayfalarını bulabilir ve linkleri güncelleme yapabilirsiniz. Eklenti seo güçlendirme konusunda da sizlere yardımcı olacaktır. Sitenizde bulunan tüm linkleri düzenli olarak takip edecek ve bir problem gördüğünde otomatik olarak sizlere bildirim gönderecektir. Sizde gerekli olan işlemleri tamamlayarak hatayı ortadan kaldırabilirsiniz.

Web sitenizi optimize etmek ve google sıralamalarında daha iyi yerlere gelebilmek için bu eklentiyi kullanmanızı önermekteyiz.

Contact Form 7

Contact Form 7
Contact Form 7

İletişim, hayatımızın her alanında kullandığımız ve en gerekli olan modellerden birisidir. Sitemize gelen ziyaretçilerimiz, sayfa sahibi ile veya yazının editörü ile iletişime geçmek istemektedirler. İşte tam burada Contact Form 7 eklentisi bizleri karşılamaktadır.

Contact Form 7 ile birlikte sitenize kolay bir iletişim eklentisi ekleme şansınız olacaktır. Bu eklenti ile birlikte oluşturmuş olduğunuz sayfa üzerinden insanlar mail aracılığı ile sizlerle iletişime geçebilirler. Her sitede genel olarak iletişim alanı olması gerekmektedir. Bu hem ziyaretçilerimiz için hem de google için önemli bir unsur sayılmaktadır.

Google Analytics Dashboard for WP

Google Analytics Dashboard for WP
Google Analytics Dashboard for WP

Birçok insan sitesine gelen ziyaretçileri takip etmek ister. Ziyaretçilerin hangi yazıya geldiğini, hangi arama motorunu kullandıklarına kadar birçok bilgiyi takip etmek kolaydır. Google Analytics Dashboard for WP eklentisi ile birlikte birçok özelliğe erişimimiz bulunmaktadır.

Google Analytics ile birlikte sitemizin neredeyse tüm istatistiklerini görebilmekteyiz. Uzun yıllardır tüm sitelerimde kullanım sağladım ve çokta memnun kaldım. Siteme gelen ziyaretçilerin hangi arama motorundan geldiği, kaç kişinin siteme girdiği, istediğim tarihlere göre raporlama gibi birçok işlevsel özelliği kapsamaktadır.

Google Analytics eklentisini mutlaka sitenize ekleyerek kullanmanızı öneririm. WordPress’te olması gereken eklentiler araçlarında mutlaka bu eklenti dahil olmalıdır.

Akismet

"<yoastmark

Akismet, gerekli olan eklentilerden bir tanesidir. Sitemizde mutlaka bulundurulması ve kullanılması gereken bir eklenti çeşididir. Sitemize zamanla spam yorumlar gelebilmektedir. Bu spam yorumlar çok sıklıkla sitemize geldiği için haliyle can sıkıcı olabilmektedir. İşte burada çözüm yöntemi olarak akismet eklentisini önermekteyiz.

Akismet, sitemize gelen tüm bot ve spam yorumları engelleyerek sitemizden kaldırmaktadır. Bu sayede sitemize yük bindirilen tüm yorumlar kaldırılmaktadır. Eğer sitenize gelen spam yorumları onaylarsanız, seo açısından olumsuz yönde etkileneceksinizdir. Çünkü gelen backlinkler kalitesi olacağı için, sitemizi de olumsuz bir şekilde etkileyecektir.

Imagify Image Optimizer

Imagify Image Optimizer
Imagify Image Optimizer

Web sitelerimizin optimize edilmesi hız ve seo için önemlidir. Peki sitemizde yer alan resimler hızımızı ne kadar etkilemektedir? Eğer resimleriniz optimize edilmemiş ve büyük boyutluysa siteniz yavaş bir şekilde çalışma sağlayacaktır. Bu da olumsuz olarak değerlendirilecektir.

Imagify Image Optimizer eklentisi sitemizde yer alan tüm görselleri optimize etmemizi sağlamaktadır. Optimize edilen resimler daha sıkı ve küçük boyutlara sahip olmaktadır. Bu sayede sunucumuzun yükü hafiflemiş olacak ve haliyle site hızımızda büyük farklar göreceğiz. Sadece kütüphanemizde yer alan görselleri değil, yüklemiş olduğumuz resimleri de optimizasyon yapma özelliği bulunmaktadır.

Blog2Social

Blog2Social 
Blog2Social

Sitenizde yazdığınız yazıları tek bir tuş ile farklı sosyal mecralarda paylaşmak istemez misiniz? Eğer cevabınız evet ise blog2social eklentisini mutlaka denemenizi tavsiye ederim. Bu eklenti ile birlikte kolaylıkla yazılarınızı sosyal medyada otomatik olarak paylaşımda bulunabilirsiniz.

Sosyal medya paylaşımları sitemizin yükselmesi için önemli bir etkendir. Sadece tek bir sosyal medya kullanmak yerine farklı mecraları da denemeniz gerekmektedir. Blog2social ile birlikte bu işlem bir hayli kolay olmaktadır. Eklenti kurulumundan sonra sosyal medya hesaplarınızı ekliyorsunuz. Sonrasında ise yazılarınızı kolaylıkla sosyal medyada otomatik bir şekilde paylaşabilirsiniz.

Eklentinin ücretsiz ve ücretli versiyonları yer almaktadır. Bizler ücretsiz versiyonu kullanmayı tercih ediyoruz. Herhangi bir kısıtlama vs sorunu yaşamıyoruz. Sadece paylaşım zamanlama özelliğini kullanamamaktayız fakat bizler için büyük bir kayıp olduğunu söyleyemem.

Google XML Sitemaps

"<yoastmark

Google, sitelerimizin yazılarını arama motoruna eklemek için dizin taraması yapmaktadır. Buradaki dizin ise bizlerin oluşturacağı site haritaları üzerinde gerçekleşmektedir. Site açtıktan sonra sitemap oluşturmanız gerekmektedir. İşte burada XML Sitemaps eklentisi bizleri karşılamaktadır.

Google XML Sitemaps ile birlikte kolayca site haritası oluşturma adımlarımızı tamamlayabiliriz. Tek yapmamız gereken eklentiyi indirmek ve kurulum aşamasına geçmektedir. Eklentiyi kurduktan sonra otomatik olarak bir site haritası oluşturmuş olacaktır. Kurmuş olduğunuz eklenti sayesinde google, site haritanızı tarayacak ve arama motorunda güncelleme yapacaktır.

Not: Oluşturduğunuz site haritasını search console üzerinden eklemeyi unutmayın.

WooCommerce (E-Ticaret Eklentisi)

WooCommerce (E-Ticaret Eklentisi)
WooCommerce (E-Ticaret Eklentisi)

Günümüzde e-ticaret siteleri bir hayli artmış durumdadır. İnternet üzerinden yapılan alışveriş oranları dünya üzerinde ve ülkemizde bir hayli yüksektir. WordPress üzerinden e-ticaret sitesi kurmak basit bir şekilde gerçekleşmektedir.

WooCommerce  ile birlikte e-ticaret sitemiz daha güzel bir hale gelmektedir. Eklenti site üzerinde bir mağaza oluşturmamızı ve ürünleri düzenlememizi sağlayan harika bir paneldir. Birçok wordpress tema ile uyumlu bir şekilde çalışma sağlayan WooCommerce, ürünlerimiz ve sitemiz ile alakalı birçok özelleştirmeyi kapsamaktadır.

Kargo ve vergi hesaplamasına kadar birçok özelliği içeren bu eklentiyi mutlaka denemenizi tavsiye ederim.

Disqus Comment System

Disqus Comment System
Disqus Comment System

Sitelerimizde yer alan yorum bölümleri, yazılarımız ve seo için önemli bir etkendir. Genel olarak temalarımızın sade ve basit bir yorum kısmı bulunmaktadır. Buna çözüm olarak ise Disqus Comment System eklentisini kullanabiliriz.

Disqus Comment System ile birlikte yorum kısmını en güzel şekilde özelleştirebilmekteyiz. Yorum yapmak için sosyal medya hesaplarıyla giriş yapabilecekleri bir eklenti türüdür. Tabi ki sadece giriş yaparak değil, ziyaretçi olarak da yorum yapabilme seçenekleri yer almaktadır. Onlarca farklı özelleştirme seçeneklerinin olması, eklentiyi kullanırken çok daha zevkli hale gelmesini sağlamaktadır.

WPTouch

WPTouch
WPTouch

Mobil uyumlu bir site oluşturmak artık çok daha bir hale gelmiş durumdadır. Sitelerimizin mobil uyumlu olması hem seo için hem ziyaretçilerimiz için önemli bir unsurdur. Telefon ve tabletlerden sitemize giriş yaptıklarında düzenli ve güzel bir görünüm sağlamamız gerekmektedir.

WPTouch eklentisi ile birlikte kolaylıkla sitenizi mobil uyumlu hale getirebilirsiniz. Sitenizin mobil görünüm kısmında özelleştirmeler yaparak daha güzel bir görünüm elde etmenizi sağlamaktadır. Bunların yanında reklam ayarları da yer almaktadır. Mobilde göstereceğiniz reklamları da kolaylıkla düzenlemeler yaparak özelleştirebilirsiniz.

Burada paylaşmış olduğum eklentileri kendi sitelerinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Listede yer alan eklentiler, tamamen kendimin önerdiği ve sizlerin de işine yarayacak eklenti türleridir.

Bu yazımızda WordPress’te Olması Gereken Eklentiler başlığını ele alarak paylaşımda bulunmaktayız. Umarım sizler için fayda ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur. Listeye eklemek istediğiniz bir eklenti türü varsa, yorum kısmına yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Author

Write A Comment

İnstagram takipçi satın al casino siteleri hoşgeldin bonusu hoşgeldin bonusu veren siteler/a> güvenilir casino siteleri en iyi casino siteleri casino siteleri en iyi casino siteleri - deneme bonusu